Авторизация
 

Енергетичний колапс. Що буде далі?

Перша в світі атомна електростанція (АЕС) з проектною потужністю 600 МВт була запущена у Обнінську (СРСР) у 1954 року. Після цього Радянський Союз розпочав активне освоєння «мирного атому», як найкращого джерела електроенергії для забезпечення потреб зростаючої промисловості. 

Україна, як одна з найбільш промислово розвинутих республік, потребувала все більше електроенергії. Традиційні ТЕЦ використовували високоякісне вугілля з Донбасу та Сибіру, зростання вартості якого вже потребувало вирішення проблеми енергозабезпечення промисловості та користувачів. Рішенням стало спорудження атомних електростанцій. Якщо ми подивимось на мапу АЕС у світі, то отримаємо цікавий факт: найбільший ризик «мирного атому» у СРСР розділи між собою РФ та Україна. 


Це коштувало нам Чорнобиля. Це була та ціна, яку заплатила Україна за право стати однією з розвинених країн, що володіє найкращим науково-технічним та промисловим потенціалом у Європі. Як ми використали цю можливість, оплачену жахливою ціною?

Висновок – ніяк. Якщо послухати екоактивістів, до лав яких інколи відношу себе і я, мирний атом – страшний ризик. Потрібно відмовлятися від АЕС. Нагадаємо про Німеччину, яка у 2018 році вже на 40% перейшла на відновлювальні джерела електроенергії. Також часто забувають сказати про Францію, де найбільша частка електроенергетики – атомна. Французька, екоспрямована держава, володіє більшою кількістю АЕС, що не заважає розвитку цієї держави.


Екологія повинна переплітатися з економікою. Українські електромережі були побудовані для значного промислового використання, тобто розраховані на певні мінімальні та максимальні ліміти напруги у мережі. Це вказує на проблему підтримання напруги у мережі, задля збереження майна усіх користувачів електроенергії. Окрім того, не слід забувати про сумний факт того, що Україна експортувала електроенергію, проте зараз – купує. Якось швидко ми втратили свій енергетичний потенціал. Що ж трапилось з українською атомною енергетикою?

Відповідно даних, наведених Uatom, допоміжним сайтом Держатомрегулювання України, згідно планів Радянського Союзу, на території України мало було бути споруджено 9 атомних електростанцій. Проте, після Чорнобиля у 1990-1993 році було введено мораторій на будівництво додаткових АЕС на теренах нашої держави, що зменшило інтерес соціуму до цього виду енергетики. За період 1977 до 1989 років в Україні було введено в експлуатацію 5 атомних станцій загальною потужністю 14800 МВт: Запорізька, Рівненська, Хмельницька, Чорнобильська, Южно-українська. Зараз функціонують усі, окрім Чорнобильскої…


Аналіз діяльності АЕС України вражає кризою, до якої ми наближаємося – до 2025 року буде закрито 8 з 15 енергоблоків. Що це означає?

Це значить, що Україна вже у 2025 році буде закупати більше половини електроенергії, що виробляє атомний сектор. Де ми її будемо закупати? В ТЕЦ України, що не мають достатньої кількості власного вугілля (електроенергія з якого по собівартості в рази вище «мирного атому»)? Чи може вихід у закупівлі електроенергії з Європи?..

Отут до нас наближається калюжа національного приниження – Словаччина, Угорщина, Румунія та Болгарія не зможуть постачати таку кількість електроенергії. Крім того, навіть у такому випадку повинна закупатися виключно атомна електроенергія, тому що транспортування «вугільної» (чи іншої з викопних джерел) – економічне ярмо, що буде коштувати в рази вище, аніж собівартість електроенергії з власних АЕС. Імпорт електроенергії з РФ не розглядається через політичні причини, хоча він міг би стати дешевою альтернативою через близькість російських АЕС до українського кордону.

Висновки: українська енергетика може стикнутися з крахом до 2030 року, що призведе до спаду промислових можливостей та проблем населення через зростання тарифів. Вирішити це могла б зелена енергетика, проте для того, щоб замінити рівень виробництва АЕС їй потрібні значні капітальні інвестиції та відповідна нормативно-правова база. 

Автор статті: Євген Дорохов


  Следите за нами в Telegram    •   22-06-2019, 13:06
  •   Gin
  •   130

ПОСЛЕДНЕЕ
ПОПУЛЯРНОЕ
  • По рейтингу
  • Читаемое
Мы в соцсетях
  • Facebook
  • Twitter