Авторизация
 

Гасити чи не гасити: у Сибіру триває масштабна пожежа


Апокаліптичні фото палаючих дерев і тварин, хештег #Сибирьзадыхается, петиції, протести – в Росії болісно і водночас гнівно сприйняли масштабні пожежі, помножені на бездіяльність влади. Не дивно, що екологічна проблема набула політичного звучання. В офіційному потрактуванні вогняна стихія подавалася як природне явище, цілком нормальний спосіб самовідновлення лісу. Говорили про те, що гасити такі пожежі, як мінімум, нереально, навіть шляхом застосування усіх наявних сил МНС та МО. А також економічно нерентабельно. Крім того, протистояти стихії такого масштабу небезпечно для рятувальників. Зокрема, про це заявив губернатор Красноярського краю О.Усс, зазначивши, що гасити пожежі на ділянках від 20-30 га недоцільно. Однак офіційна риторика не влаштувала ані мешканців постраждалих територій, ані росіян, занепокоєних екологічною кризою. По соціальних мережах прокотилася хвиля виступів захисників природи, які закликали владу звернути увагу на катастрофу у Сибіру. Дехто з депутатів навіть запропонував направити на протидію вогню особисто Путіна та урядовців. 


Масштабна пожежа багатьма була сприйнята як один з проявів загального занепаду країни, до якого віднесли і колонізацію Сибіру. Люди обурювалися варварською арендою лісових угідь, масовим вирубанням лісів і вивезенням деревини до Китаю, відсутністю інфраструктури, яка б дозволяла опікуватися лісовими масивами, недофінансуванням авіалісохорони та авіаційного патрулювання тайги. 

Врятувати Сибір закликали владу численні зірки російського шоу-бізнесу. Допомогу Росії запропонував Д.Трамп, утім В.Путін від неї відмовився. 

У російських ЗМІ також поширилась думка про те, що надмірну суспільну реакцію на пожежу цього року спровокував напрям вітру, завдяки якому імла досягла Казахстану, Уралу та Поволжя. У минулі роки ліс теж горів, утім димка поширювалась на Схід і Північ, де немає населених пунктів.

Дим цьогоріч сягнув також узбережжя Аляски, Канади та Монголії.

Отже, трагедія Сибіру викликала багато емоцій. Утім, вочевидь, раціональні оцінки були б тут більш доречними. Гасити чи не гасити сибірські ліси – відповідь на це болюче питання надав німецький фахівець з пожеж у Росії професор Йоханн Георг Гольдаммер. 


В інтерв’ю виданню DeutscheWelle він повідомив, що сьогодні догм стосовно лісових пожеж немає. Рішення залежить від конкретної ситуації у регіоні. Тому позиція офіційної Москви щодо Сибіру містить «частку гіркої правди»: «ресурсів для боротьби з масштабними пожежами просто немає».

Значні загоряння у Росії траплялись і раніше. Зокрема, у 1915 році пожежа була настільки масштабною, що смог тримався кілька тижнів над територією майже у 6 млн гектарів. 

Проблему, на думку професора Гольдаммера, становлять не пожежі як такі, а зміна клімату і людська активність, які перешкоджають природному відновленню лісів після пожеж. 

«У науковому середовищі вважається, що прямо зараз змінюється геологічна епоха… Нового терміну поки немає, але ми, фахівці з пожеж, вже знаємо, яким він повинен бути: це піроцен - ера вогню». 

Нагадаємо, що за даними Всесвітнього фонду дикої природи, літо 2019 року стало найгіршим щодо пожежної обстановки протягом усієї історії спостережень. Горить не лише Сибір, значні ділянки загоряння також зафіксовані в Канаді та арктичній частині США. 

Пожежі нинішнього року, як стверджує професор Гольдаммер, є передвісниками нової екологічної ситуації. Вони, безумовно є небезпечними для здоров’я та добробуту людей. Однак набагато небезпечнішими для людства вони є у довготривалій перспективі. Знищення лісів унаслідок пожеж та незаконних вирубувань призводить до виникнення так званих «зелених пустель». Фактично це степи, які на відміну від лісів не здатні ефективно зв’язувати вуглекислий газ. Коли ж ліси горять у Росії, двоокис вуглецю викидається у загальну атмосферу. Це означає, що відповідальність за екосистему має брати на себе глобальна людська спільнота. 

«Охорона російських лісів повинна бути централізованою. Можна було б прийняти на міжнародному рівні, наприклад, під егідою ООН, спеціальну конвенцію, яка допомогла б Росії справлятися з цим глобальним завданням».

Який досвід профілактики лісових пожеж накопичено в Європі?
У європейських країнах усі ліси знаходяться під відеоспостереженням. Така система називається FireWatch: вона надає можливість лісничим і пожежним швидко реагувати на осередки займання. Фактично до кожного лісного масиву прокладено дорогу, що дозволяє у разі небезпеки пересуватися важкій пожежній техніці. І ще один важливий напрямок профілактики пожеж – роз’яснювальна робота з громадськістю. Адже стихія стихією, а людський чинник лишається одним з найвпливовіших, якщо йдеться про екологічну безпеку планети.  Следите за нами в Telegram    •   5-08-2019, 12:30
  •   Gin
  •   107

ПОСЛЕДНЕЕ
ПОПУЛЯРНОЕ
  • По рейтингу
  • Читаемое
Мы в соцсетях
  • Facebook
  • Twitter